Poprawienie klarowności w masteringu

Poprawienie klarowności w masteringu

28 czerwca 2012, 11:06

[img:2]


Niekiedy, gdy otrzymuję materiał do masteringu, miks jest "zamulony". Wiele osób ma z tym problem a już w szczególności gdy są początkującymi adeptami sztuki realizacji dźwięku.


Jak sobie z tym problemem poradzić? Jeśli chcesz większej klarowności to nie podbijaj od razu wysokich częstotliwości. Najczęstszym problemem są częstotliwości basowe, oraz niski środek.  Możesz więc korektorem podciąć przedział częstotliwości 250-400 Hz a także zmniejszyć poziom basów podcinając  korekcją półkową wszystko poniżej 100 Hz o 2 dB lub czasami więcej. Jeśli natomiast coś dudni to zwróć uwagę na pasmo w przedziale 100-150Hz.

Ja jednak często stosuję inne ciekawie brzmiące rozwiązanie. Posługuję się wtyczką PSP MixSaturator 2. W celu poprawienia czytelności w paśmie basowym, używam tylko przycisku po lewej stronie "low" i "ocieplam" delikatnie bas. Można powiedzieć, że działa to trochę jak przesunięcie ciężaru basowego z niskiego środka i wysokich częstotliwości basowych (tych dudniących) trochę niżej.
 

Oto ustawienia które najczęściej stosuję:

  • Pokrętło freq - między 115 a 140 Hz (w zależności od charakteru materiału)
  • Pokrętło warmth - pomiędzy 11 a 15 % (więcej nie zalecam)
  • Pokrętło level pozostawiam na 0dB.

[img:1:R] Wtyczka ta ponadto potrafi nasycić brzmienie i zaingerować w średnie oraz wysokie częstotliwości, niemniej jednak w 90% przypadków ja używam jej głównie to robienia porządku z basami i niskim środkiem.

Jeśli jesteś właścicielem tej wtyczki, wypróbuj ten patent. Jest to stosunkowo łatwy sposób na zrobienie porządku z basem i niskim środkiem. Jeśli jeszcze nie masz PSP MixSaturatora, zachęcam do kupienia pakietu MixPack 2. Wtyczki PSP są znakomite.

I jeszcze warto zrobić jedną rzecz. Podciąć pasmo 500Hz o nawet kilka dB. Pozbędziesz się kartonowo brzmiącego środka.

 

Te rady które tutaj podałem wynikają z moich obserwacji najczęstszych problemów z miksami jakie do mnie trafiają. Jeśli coś jest z Twoim miksem nie tak, możesz zwrócić uwagę na pasma o których tu napisałem. Ale pamiętaj, że do każdego materiału trzeba podejść indywidualnie oraz nauczyć się samodzielnego rozpoznawania pasm i analizowania materiału audio. Jeśli tego jeszcze nie potrafisz, nie martw się. Czym więcej będziesz nagrywał i miksował, tym szybciej się tego nauczysz.

 

Więcej informacji o nagrywaniu, miksowaniu i masteringu znajdziesz
w Kursie realizacji dźwięku na DVDwww.kurs.dgpro.pl 
                                                

Copyright © INFOMUSIC 2024